Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

ZETO - KASY FISKALNE ONLINE

Płatny materiał reklamowy

Przebaczenie i ugoda

KROSNO. Proces przeciwko byłemu funkcjonariuszowi SB  

Nieprzytomną kobietę wrzucili do przepustu

MILCZA. Kierowca i pasażer będą odpowiadać za zabójstwo  

Odnaleźli schrony i łączący je korytarz

KROSNO. Podczas badań archeologicznych prowadzonych na działce przyległej do budynku byłej...

Michalici kształcą kadrę dla przyszłej biorafinerii

MIEJSCE PIASTOWE. Technikum Petrochemiczne pod patronatem Orlenu  

Naczelnik z kolejarskiej dynastii

Bieszczadnikiem sensu stricto Józef Bryndza nigdy nie był, ale komponując zbiór biografii bi...

Tygodnik regionalny przestaje istnieć

Żegnamy się po 49 latach...  

Zwycięski marsz Partyzanta

PIŁKA NOŻNA. IV LIGA PODKARPACKA Zwycięski marsz Partyzanta

Czarni skorzystali z potknięcia Arłamowa

PIŁKA NOŻNA. V LIGA KROŚNIEŃSKA Czarni skorzystali z potknięcia Arłamowa

Zbyt dużo błędów Polaków

FUTSAL. Turniej Państw Wyszehradzkich w Krośnie Zbyt dużo błędów Polaków

Dominacja Szymona Łukaszczyka

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski Dominacja Szymona Łukaszczyka

Srebro i brąz krośnian

LEKKOATLETYKA. Mistrzostwa Polski juniorów w biegach górskich Srebro i brąz krośnian ...

Medalowe rozpoczęcie sezonu

KARATE. Turniej w ukraińskiej Żółkwi Medalowe rozpoczęcie sezonu

 • ZETO - KASY FISKALNE ONLINE

  środa, 02 października 2019 04:08
 • Przebaczenie i ugoda

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Nieprzytomną kobietę wrzucili do przepustu

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Odnaleźli schrony i łączący je korytarz

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Michalici kształcą kadrę dla przyszłej biorafinerii

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Naczelnik z kolejarskiej dynastii

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Tygodnik regionalny przestaje istnieć

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Zwycięski marsz Partyzanta

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Czarni skorzystali z potknięcia Arłamowa

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Zbyt dużo błędów Polaków

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Dominacja Szymona Łukaszczyka

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Srebro i brąz krośnian

  środa, 02 października 2019 04:00
 • Medalowe rozpoczęcie sezonu

  środa, 02 października 2019 04:00
Reklama

DOSTALI SZANSĘ...

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

ROGI (gm. Miejsce Piastowe). Bernadeta, Krzysztof i Sylwia przez sześć lat mieszkali i wychowywali się w rodzinie zastępczej. Niedawno rozpoczęli nowy etap w swoim życiu


Do tej pory 21-letnia Bernadeta, 18-letni Krzysztof i 17-letnia Sylwia mieszkali w domu państwa Świątków, którzy przez ostatnich sześć lat zapewniali im bezpieczny dom i kochającą rodzinę. – Jesteśmy już pełnoletni i dlatego chcieliśmy w końcu spróbować stanąć na swoim. To była nasza wspólna decyzja, żeby się usamodzielnić – mówi Krzysztof.

Mieszkanie od gminy

Rozpoczęli starania o mieszkanie. – Kilka lat zabiegaliśmy o mieszkanie dla dzieciaków. W końcu udało się. Wójt Marek Klara przyznał im mieszkanie socjalne w Rogach – mówi z zadowoleniem Karina Świątek, z Podkarpackiego Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego „Wielkie Serce”, matka zastępcza. – Chyba jesteśmy jedną z pierwszych rodzin zastępczych, której się to udało. Bardzo się z tego cieszymy i jesteśmy wdzięczni za to panu wójtowi. Bardzo ciężko jest dzieciom, które osiągają pełnoletniość, dostać mieszkanie. Jako stowarzyszenie staramy się pomagać. Wiadomo, że kiedy dzieci wracają w swoje miejsca zamieszkania, wtedy kończy się to różnie. Uważam, że każdemu trzeba dać szansę.

Wierzę w ludzi

Końcem sierpnia Bernadeta i Krzysztof zamieszkali w drewnianym domu, który został przerobiony na mieszkania socjalne. Mieszkanie zostało wyremontowane, odmalowane.

- Gmina kilka lat temu przejęła ten dom od właściciela. Ten budynek przeznaczyliśmy na mieszkania socjalne dla osób, rodzin w trudnych sytuacjach. Na terenie naszej gminy jest wiele rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka. Po ukończeniu osiemnastego roku życia dzieci usamodzielniają się. Przekazując mieszkanie socjalne chcieliśmy w ten sposób pomóc dzieciom, które były w rodzinie zastępczej u pani Kariny Świątek. Będą mogły korzystać z tego mieszkania dopóki całkowicie się nie usamodzielnią. Jeżeli jest taka możliwość, to pomagamy. Jest to duży eksperyment społeczny. Zaufaliśmy im i mam nadzieję, że wykorzystają to właściwie. Jestem dobrej myśli. Gdybym nie wierzył w ludzi, to pewnie nie dostaliby tego mieszkania – mówi Marek Klara, wójt gminy Miejsce Piastowe.

Wymarzone mieszkanie

Rodzeństwo ma dwa pokoje oraz kuchnię i łazienkę. Mieszkanie urządzali sobie sami. – Zrobiliśmy zbiórkę po rodzinie. Każdy coś dał od siebie i udało się im stworzyć fajny kąt – mówi pani Karina.

- Mamy umowę na rok. Płacimy za wynajem i media. To dla nas szkoła życia. Musimy nauczyć się gospodarować tak pieniędzmi, żeby wystarczyło nam na wszystko, opłaty, jedzenie – zaznacza Bernadeta. – Cieszymy się, że mamy mieszkanie. Takie sobie wymarzyliśmy, jest tu miło i przytulnie – dodaje Sylwia. Rodzeństwo dzieli się obowiązkami. Bernadeta, jako przyszła kucharka, zazwyczaj gotuje obiady. Czasami pomaga jej Krzysztof.

W domu zrobiło się pusto

Gdy przyznano im mieszkanie, Bernadeta i Krzysztof byli już pełnoletni, a w rodzinie zastępczej została jeszcze 17-letnia Sylwia. Rodzeństwo bardzo chciało być razem, dlatego Bernadeta rozpoczęła starania o ustalenie rodziny zastępczej dla młodszej siostry. – Trochę to trwało, bo trzeba było złożyć mnóstwo papierów. Jesteśmy bardzo zżyci i nie wyobrażaliśmy sobie, że mielibyśmy mieszkać osobno – zaznacza Bernadeta. – Sylwia była u nas do dzisiaj (13 grudnia – przyp. red.). Odkąd Beni i Krzyśkowi wójt przyznał mieszkanie, Benia starała się o ustanowienie rodziny zastępczej dla Sylwii. Chcieli być razem, bo są bardzo zżyci. To jest mój duży sukces wychowawczy – mówi Karina Świątek.

Jak smutno to do cioci Kariny

Wyprowadzka i rozłąka z rodziną państwa Świątków nie były łatwe dla Bernadety, Krzysztofa i Sylwii. Musieli stawić czoła wyzwaniu, nowym obowiązkom, samodzielności. – Pierwszy dzień, kiedy przeprowadziliśmy się od cioci Kariny był taki dziwny. Miałam mieszane uczucia, nawet zaczęłam się wahać czy to dobra decyzja. Ale jak mi smutno to i tak idę do cioci Kariny – mówi Bernadeta. To dla nich nowy etap w życiu, zaczynają być odpowiedzialni sami za siebie. – Marzę o tym, aby mieć własny dom – dzieli się swoimi marzeniami Krzysztof.

Będziemy rodziną zastępczą

Karina Świątek wraz z mężem od 2005 roku stanowią rodzinę zastępczą. Rodzicielstwem zastępczym zainteresowała się na studiach, a studiowała pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą. – Miałam praktyki w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym w Krośnie. Dyrektor Marta Haręzga dużo mi opowiadała, zabrała do rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka – opowiada.

Na początku pani Karina chciała założyć rodzinny dom dziecka, ale ze względu na brak środków w starostwie, zaproponowano jej ustanowienie rodziny zastępczej. – Kiedy skończyliśmy budowę domu, zaprosiliśmy dzieci do nas – mówi. Pani Karina działa też w Stowarzyszeniu Rodzicielstwa Zastępczego „Wielkie Serce”, które skupia dwadzieścia rodzin i sto dzieci z całego Podkarpacia.

Pusto w domu

Bernadeta, Krzysztof i Sylwia zamieszkali u nich sześć lat temu. Wcześniej przebywali w Domu Dziecka w Dębicy. – Razem do nas przyjeżdżali, najpierw jako do rodziny zaprzyjaźnionej, a później zamieszkali z nami. Bardzo zżyliśmy się z nimi – przyznaje Karina Świątek. – W domu zrobiło się bardzo pusto. Zawsze było wesoło. Przeżywamy chyba syndrom pustego gniazda. Została tylko Edyta, która nie może sobie znaleźć miejsca odkąd dzieciaki się wyprowadziły.

- Ale i tak święta spędzimy u cioci Kariny w Łężanach – dodaje z uśmiechem Bernadeta. – Nie wyobrażam sobie, żeby miało być inaczej – mówi pani Karina.

(…)                                                                                                           Marzena Miśkiewicz

Szczegóły w numerze – strona 21.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS