Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama
Reklama

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85
zwiazkowiec.jpg

Nie zgadzamy się na wyzysk pracowników

Email

Nie zgadzamy się na wyzysk pracowników

Rozmowa z Tadeuszem Majchrowiczem, zastępcą przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” i przewodniczącym Zarządu Regionu Podkarpacie

– „Solidarność” wraz z inspekcją pracy zainicjowały akcję „13 zł… i nie kombinuj”. To Wasz pomysł na walkę z nieuczciwymi pracodawcami?

– 1 stycznia br. weszła w życie ustawa, która mówi o tym, że minimalna stawka godzinowa dla pracujących na umowy-zlecenia wynosi 13 zł brutto, czyli 9,70 zł netto. Wiedząc, że pracodawcy w różny sposób próbują kombinować i oszukiwać, porozumieliśmy się z Państwową Inspekcją Pracy, że zrobimy akcję pod hasłem „13 zł… i nie kombinuj”. To nie jest żadna walka czy wojna z pracodawcami, ale próba zwrócenia uwagi pracowników na to, na jakich zasadach są zatrudnieni. Dotyczy to milionów pracowników, którzy nie są zrzeszeni w związkach zawodowych.

– Na czym polega ta akcja?

– Na stronie internetowej NSZZ „Solidarność”, Tygodnika Solidarność (tysol.pl) czy naszego Regionu (solidarność. org.pl/krosno) jest informacja o akcji i jeżeli twój szef płaci ci mniej, wypełnij formularz zgłoszeniowy, prześlij do nas, a my przekażemy sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Dane – imię, nazwisko, telefon kontaktowy i adres e-mail są dla nas, my ich nie ujawniamy i zapewniamy pracownikom pełną anonimowość. Natomiast inspekcja pracy dostaje adres firmy i opis sprawy. W oparciu o nasze zawiadomienie PIP przeprowadza kontrolę u pracodawcy.

– Dużo jest już zgłoszeń?

– Tak. Zaraz po wejściu ustawy o minimalnej stawce godzinowej dla pracujących w ramach umowy-zlecenia otrzymaliśmy sygnały o nieprawidłowościach i o tym, że pracodawcy tej ustawy nie przestrzegają. Na koniec lutego mieliśmy już ponad 300 zgłoszeń, w tym także z Jasła i Krosna. Pomysłowość pracodawców przekroczyła nasze wszelkie wyobrażenia, bo np. pracownikowi płaci 13 zł brutto za godzinę, ale na umowę cywilno-prawną podpisuje, że sprzątaczce wydzierżawia odkurzacz za 500 zł miesięcznie lub ochroniarzowi wydzierżawia mundur.

– Co „Solidarność” zamierza zrobić z takimi  przypadkami?

– Na podstawie tych patologicznych przykładów będziemy apelowali do resortu pracy o przygotowanie odpowiednich ustaw, które dadzą nam i Państwowej Inspekcji Pracy dodatkowe narzędzia do zwalczania podobnych sytuacji. Nie chodzi o to, żeby ścigać pracodawców, tylko o to, żeby w XXI w. nie było wyzysku pracowników.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS