Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama
Reklama

Euro na eko-inwestycje

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Ochrona środowiska jest przysłowiowym „oczkiem w głowie” Komisji Europejskiej. Inwestycje pro-ekologiczne mają więc duże szanse na dofinansowanie.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 realizowane są projekty na kwotę dotacji w łącznej wysokości 350 mln zł. Chodzi o inwestycje z zakresu oczyszczania ścieków, zaopatrzenia w wodę i zagospodarowania odpadów.

 

Co ze ściekami?

76% mieszkańców naszego regionu jest objętych siecią wodociągową, natomiast z sieci kanalizacyjnych korzysta 57%.

Trzeba przyznać, że jest to dość dobry wynik na tle kraju. Warto zaznaczyć, że wskaźniki są zróżnicowane na obszarach miejskich i wiejskich, zaś zasadnicze znaczenie dla realizacji tego typu inwestycji ma ukształtowanie i charakter terenu. Zdecydowanie łatwiej realizować projekty wodno-ściekowe np. na terenach zurbanizowanych, zaś dużo większym wyzwaniem są np. tereny górzyste. Liczba kanalizacji i oczyszczalni ścieków stale rośnie. W najbliższych latach (do 2015 roku) planowanych jest ok. 100 inwestycji związanych z budową bądź modernizacją kanalizacji i oczyszczalni.

Przepisy unijne stawiają gminom wysokie wymagania, zatem i z tego powodu samorządy lokalne są bardzo zainteresowane tym, aby zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do sieci. Z szansy, jaką dają Fundusze Europejskie skorzystała Gmina Głogów Małopolski, realizując projekt pn. „Budowa kanalizacji w Budach Głogowskich wraz z dostawą i montażem urządzeń do przetwarzania osadów pościelowych metodą ORTWED do oczyszczalni ścieków w Głogowie Małopolskim”.

Gmina (skanalizowana w 70%) zbudowała kanalizację w Budach Głogowskich, natomiast w oczyszczalni ścieków w Głogowie Młp. zainstalowała zupełnie nowy, a wręcz nowatorski mechanizm. Urządzenie służy do osuszania osadów pościekowych. W efekcie otrzymywane osady ulegają biologicznej degradacji i mogą być ponownie wykorzystane bez szkody dla zdrowia ludzi i zwierząt: w nawozach.

Więcej przeczytasz w nr 41 Nowego Podkarpacia z 10 października 2012r.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS