Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Bojanów

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Wieś, siedziba gminy, położona w obrębie dawnej Puszczy Sandomierskiej, pośród rozległych masywów leśnych, w szerokiej dolinie rzeki Łęg. Lokowana około 1740 roku, kiedy to sieć osadnicza w puszczy była już ukształtowana. Należała do dóbr królewskich, przejętych po I rozbiorze Polski przez rząd austriacki. Bojanów, podobnie jak inne wsie królewskie, został wystawiony na sprzedaż ale nie mógł dłuższy czas znaleźć nabywcy z powodu nieurodzajnych gleb i mocno przetrzebionych lasów. Tereny te uchodziły za nadające się świetnie do polowań na głuszce, co jednak nie stanowiło wystarczającej zachęty do ich kupna. Dopiero w 1835 roku Michał Koskowski, skuszony niską ceną i pięknymi krajobrazami, nabył Bojanów. Wkrótce jednak zmarł i Bojanów stał się majątkiem posagowym jego córki Wandy, zamężnej z Antonim Piotrem Ferdynandem Komorowskim. Małżonkowie osiedli jednak w pobliskich Stanach, ponieważ w Bojanowie nie było dworu.

W 1853 roku Komorowscy zbudowali w Bojanowie drewniany dom, założyli wokół niego park krajobrazowy i zamieszkali w nowej siedzibie. Antoni Komorowski wiązał z Bojanowem wielkie nadzieje, chciał go przekształcić w miasto, uzyskał zgodę na organizowanie cotygodniowych jarmarków, zbudował most na Łęgu, drogę, ale na założenie miasta to nie wystarczyło.

W latach 1903 - 1905 Komorowscy wznieśli pałac w Bojanowie a stary, drewniany dworek rozebrali. Bojanów stał się ośrodkiem administracyjnym dóbr i rodową siedzibą. Projekt obiektu wykonał krakowski architekt Tadeusz Stryjeński przy współpracy Franciszka Mączyńskiego.

Tadeusz Stryjeński ( 1849 – 1943 ) był wybitnym architektem, konserwatorem zabytków i przedsiębiorcą budowlanym. Jako pierwszy w Polsce zastosował konstrukcje żelbetowe. Secesyjne realizacje Stryjeńskiego przyniosły mu rozgłos i sławę. Około 1900 roku przyjął jako współpracownika młodego, zdolnego architekta Franciszka Mączyńskiego ( 1874 – 1947 ), co pozwoliło mu na znaczne zwiększenie zakresu projektowania i budowy obiektów. Jego autorstwa są m. in. pałac „Pod Globusem" w Krakowie, tamże fasada Teatru Starego, kamienica „Pod Stańczykiem", gmach Poczty Głównej, pałac Wołodkowiczów, kościół i klasztor karmelitanek bosych, dom Konopków. Jego dziełami są ponadto tzw. nowy zamek w Żywcu, pałac w Kazimierzy Wielkiej, pałac w Weryni oraz dwory w Grębowie, Gorajowicach, Łuczanowicach, przebudowane w stylu secesji. Zaproszony do Bojanowa przez Komorowskiego, zaprojektował pałac wkomponowany w otoczenie parkowe. Był to obiekt założony na planie prostokąta, murowany z cegły, pochodzącej z własnej cegielni Komorowskich. Piętrowa budowla, nakryta czterospadowym dachem, z secesyjną, wyposażoną w liczne detale elewacją frontową i tarasem od strony ogrodowej, wyróżniała się spośród licznych siedzib ziemiańskich, oryginalnością architektury, przestronnością wnętrz, bielą ścian, kontrastujących z zielenią parku.

Los okazał się dość łaskawy dla pałacu. Wyszedł cało z I wojny światowej, a w czasie okupacji kwaterowali w nim żołnierze niemieccy z ochrony poligonu wojskowego. Po wojnie przeszedł na własność państwa lecz nie było koncepcji jego zagospodarowania. Opuszczony popadał w ruinę. Ostatecznie mury rozebrano, a na fundamentach zbudowano ośrodek zdrowia. Z założenia ocalał park, w ostatnich latach uporządkowany i przywrócony do dawnej świetności

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS