Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Zagadkowa wieś

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Zagadkowa wieś

To jedna z najstarszych wsi w dolinie Jasiołki – powstała pod koniec XIV wieku.


To jedna z najstarszych wsi w dolinie Jasiołki – powstała pod koniec XIV wieku. Jej funkcjonowanie, do połowy XVI wieku, owiane jest, jak to się zwykło mawiać, „mgłą tajemnicy” O ile rodowód innych osad w tym rejonie jest dość oczywisty – lokowali je Rusini, napływający ze wschodu, to w przypadku tej wsi, czyli obecnej Woli Niżnej, pochodzenie pierwszych osadników pozostaje zagadką. Pewnych, istotnych wskazówek dostarcza pierwotna nazwa osady – Radinc lub Radince. Brzmi wprawdzie obco, lecz jest pochodzenia słowiańskiego. W poszukiwaniu jej korzeni należy się przenieść na Półwysep Bałkański, konkretnie zaś do dzisiejszej Słowenii…


Neogotycka kaplica w Woli Niżnej FOT. ARCHIWUM (3)

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr  24, Nowe Podkarpacie z 17 czerwca 2015

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,

informacje sportowe, program TV,

Zapraszamy!

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS