Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Burzliwa historia Lutowisk

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Burzliwa historia Lutowisk

Wieś założono pod koniec XV wieku na zwyczajowym prawie ruskim. Należała do Kmitów, późnie Herburtów, Polańskich, Ustrzyckich, a w XVIII wieku kupili ją Urbańscy. Około 1742 roku, staraniem Urbańskich, Lutowiska otrzymały prawa miejskie i przywilej organizowania 10 jarmarków w roku, nadany przez króla Augusta III.

Nowe miasteczko nazwano Urbanicami, lecz nazwa ta nie przyjęła się pozostało Lutowiskami. Urbańscy, posiadający szereg innych dóbr, głownie w ziemi sanockiej, wystarali się również o prawa miejskie dla Tyrawy Wołoskiej, ale nie udało się przekształcić tej miejscowości w znaczący ośrodek miejski. Zresztą, późne lokacje, w dobie upadku miast i schyłku Rzeczypospolitej były przedsięwzięciami, z góry skazanymi na niepowodzenie…

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr  10, Nowe Podkarpacie z 11 marca 2015

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Turyści przed cerkwią, lata 60. XX wieku (fot. arch.)

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS