Nowe Podkarpacie

Z wizytą w Brukseli

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Bruksela – zobacz to sam!

 

 

W ramach projektu InForMe – Działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności przez media lokalne w Polsce, przedstawicielka naszej redakcji – red. Wioletta Zimmermann-Szubra wraz z czytelniczką – Joanną Prorok uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Brukseli. W stolicy Belgii gościły od 5 do 8 września br.


Trzydziestu dwóch czytelników i dziennikarzy lokalnych gazet poznało działalność instytucji unijnych na przykładzie Komisji Europejskiej oraz zapoznało się z założeniami polityki spójności dla wyrównywania poziomu życia pomiędzy państwami członkowskimi. Podczas spotkań w Komisji Europejskiej uczestnicy wyjazdu poznali pracę tej instytucji i rolę Polski w jej działaniach. Z Marią Galewską, specjalistką od polityki regionalnej, dyskutowali o dofinansowaniach i grantach, jakie otrzymują od Unii Europejskiej polskie podmioty, sposobach ich pozyskiwania i rozliczania. Pani Maria zaznaczyła również, że w planowanym budżecie na lata 2021-2027 Polska nadal będzie beneficjentem największych środków wynikających z polityki spójności. Robert Sołtyk, specjalista ds. komunikacji w KE, były dziennikarz „Gazety Wyborczej” mówił o potrzebie promowania działań Unii Europejskiej w regionach i pokazywania na przykładach osiągnięć ostatnich lat. Natomiast Piotr Szymański, stały przedstawiciel przy Komisji Europejskiej, akcentował znaczenie lobbystów poszczególnych branż w tworzeniu podstaw unijnego prawa i alarmował, że Polska ma ich zbyt mało.Reprezentacja naszego tygodnika w siedzibie Komisji Europejskiej

 

Jedną z największych atrakcji Brukseli i jej symbolem jest Atomium, czyli budowla z 1958 r. Obiekt ten znalazł się na mapie miejsc odwiedzonych przez uczestniczki wyjazdu


Czytelnicy lokalnych gazet i towarzyszący im dziennikarze zwiedzili również „Parlamentarium” – Centrum dla Zwiedzających Parlament Europejski oraz największe atrakcje Brukseli, w tym m.in. słynne Atomium, Wielki Plac w Brukseli, Katedrę św. Michała i św. Guduli, galerię sztuki „Adam” i miejscówki z najsłynniejszymi belgijskimi frytkami oraz goframi. – Ten wyjazd był doskonałą okazją nie tylko do tego, aby lepiej poznać działalność instytucji unijnych na przykładzie Komisji Europejskiej, ale też by poznać kulturę, historię i ciekawe miejsca w Brukseli – mówią uczestniczki wyjazdu studyjnego „Bruksela – zobacz to sam”. – Bruksela to ważne miejsce na mapie Europy i warto było zobaczyć ją na własne oczy – stwierdzają zgodnie.

/WZ-S/

Projekt „InForMe – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności przez media lokalne” realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2017CE16BAT063 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE”. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS